Skip to main content

PBS Western Reserve • Programs A-Z

Key: M=Monday; T=Tuesday; W=Wednesday; TH=Thursday; F=Friday; S=Saturday; SU=Sunday; M-F=Monday through Friday; PMT=preempted

Airtimes of one-time-only specials are indicated by day and date; ongoing series by day-of-week only. Dates that a series is preempted (PMT) are indicated in parentheses.

October 2021 | 0-9 - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

0-9

The 34th Hispanic Heritage Awards – 9 pm F 10/8; 2 am S 10/9



Back to the top of the page.

A

Alma’s Way – 8:30 am M-F (begins 10/4); 9 am M 10/4

Amanpour and Company – 11 pm M-F; 4 am T-S

American Experience, Clinton – 4 pm SU 10/10 & 10/17

American Experience, Reagan – 4 pm SU 10/3

American Experience, Swamp – 4 pm SU 10/24

American Masters, Becoming Helen Keller – 9 pm T 10/19; 2 am W 10/20

American Masters, Rita Moreno: Just a Girl Who Decided to Go for It – 9 pm T 10/5; 2 am W 10/6

American Veteran – 9 pm T (begins 10/26); 2 am W (begins 10/27); 1 pm SU (begins 10/31)

America’s Test Kitchen from Cook’s Illustrated – 3 pm F; 4 pm S

And the Floods Came – 5 pm W 10/27

Angels on Horseback: Midwives in the Mountains – 5 pm M 10/18

Antiques Roadshow – 8 pm & 9 pm M; 1 am T & 2 am T; 2 pm S

Around Akron with Blue Green – 2:30 pm SU 10/17; 10:30 pm T 10/19; 3:30 am W 10/20; 12:30 am SU 10/24

Arthur – 6:30 am SU-F

Arthur and the Haunted Treehouse – 1 pm TH 10/21; 7:30 am W 10/27; 6:30 am F 10/29; 7 am SU 10/31

Articulate with Jim Cotter – 12:30 am F

Ask This Old House – 10 am SU; 3:30 pm T; noon S

Austin City Limits – 11 pm SU; 4 am M



Back to the top of the page.

B

BBC World News – 6 pm & 6:30 pm M-F; midnight T-S

Bears of Durango – 5 pm W 10/13; 5 am SU 10/17

The Best of the Joy of Painting – 9 am S

Beyond Your Backyard – 2:30 pm SU (PMT 10/17)

Bird: Not Out of Nowhere – 10 pm F 10/22; 3 am S 10/23

BSO 360 – 8:30 pm S (begins 10/9)0 am S 9/11



Back to the top of the page.

C

Call the Midwife – 8 pm SU; 1 am & 10 pm M; 3 am T

The Cat in the Hat Knows a Lot About Halloween – 9 am W 10/20 & F 10/29

Charlotte Mansfield: A Woman Photographer Goes to War – 12:30 am SU 10/31

The Cheech – 1:30 pm SU 10/3

A Chef’s Life – 10:30 am S

Christopher Kimball’s Milk Street Television – 4 pm M

Ciao Italia – 3:30 pm S

Clifford the Big Red Dog – 12:30 pm M-F (PMT 10/26)

Critical Care: America Vs. the World—PBS NewsHour Presents – 5 pm F 10/1

Curious Crew – 8:30 am SU

Curious George – 9 am M-F (PMT 10/4, 10/20 & 10/29)

Curious George: A Halloween Boo Fest – 10 am M 10/18; noon T 10/26; 1 pm F 10/29

Cyberchase – 8 am SU



Back to the top of the page.

D

Daniel Tiger’s Neighborhood – 9:30 am M-F (PMT 10/20 & 10/29)

Death in Paradise – 9 pm TH; 2 am F; 9 pm S; 1 am SU

Democracy Now – 5 am M-F

Dinosaur Train – noon M-F (PMT 10/26)

Donkey Hodie – 10 am M-F (PMT 10/18); 1:30 pm M-F (PMT 10/21 & 10/29)

Driven to Abstraction – noon SU 10/3



Back to the top of the page.

E

East Liverpool, Ohio: My Town – 10:30 pm SU 10/3; 3:30 am M 10/4

Elinor Wonders Why – 10:30 am M-F (PMT 10/18 & 10/28)

Exhumed: A History of Zombies – 4 pm SU 10/31

ExtraORDINARY: The Bill Atkinson Story – 4:30 am SU 10/31



Back to the top of the page.

F

Father Brown – 8 pm TH; 1 am F; 3 pm SU

Finding Your Roots – 8 pm T; 1 am W; 6 pm S (begins 10/9)

Firing Line with Margaret Hoover – 6:30 pm SU

Fit 2 Stitch – 3 pm TH

Flavor of Poland with Aleksandra August – 3 pm W (ends 10/13)

Fons & Porter’s Love of Quilting – 3:30 pm TH

Forum 360 – 5 pm & 5:30 pm M 10/4

Frontline – 9 pm T 10/12; 2 am W 10/13; 5 pm F 10/15 & 10/29; 10 pm T 10/26; 3 am W 10/27



Back to the top of the page.

G

Garden Smart – 7 am S

Generation Nation: A PBS American Portrait Story – 8:30 pm S 10/2

The Great British Baking Show – 3 pm M (ends 10/3)

Great Lakes Now – 10 pm SU 10/3; 3 am M 10/4; 12:30 am SU 10/10

Great Lakes Scenic Railway Journeys – 3 pm W (begins 10/20)

Great Performances, Now Hear This: Beethoven’s Ghost – 9 pm F 10/29; 2 am S 10/30

Great Performances at the Met, Three Divas at Versailles – 10 pm F 10/8; 3 am S 10/9

Great Polar Bear Feast – 5 pm TH 10/28



Back to the top of the page.

H

Hero Elementary – 2 pm M-F

Hidden Turkey – 5 am SU 10/24; 5 pm M 10/25

Historic Attucks Theatre: Apollo of the South – 5:30 am SU 10/10

History Detectives – 8 am S

History with David Rubenstein – 5 pm S

The Holstein Dilemma – 4 am SU 10/3; 5 pm F 10/22



Back to the top of the page.

I

Impossible Builds – 8 pm W 10/6 & 10/13; 1 am TH 10/7 & 10/14; noon SU 10/10 & 10/17

Independent Lens – 11 pm S 10/16; 3 am SU 10/17



Back to the top of the page.

J

J Schwanke’s Life in Bloom – 9:30am SU

Jane Austen: Behind Closed Doors – 5 pm W 10/6; 10 pm SU 10/10; 3 am M 10/11

Journey Through Breast Cancer – 5 pm TH 10/7



Back to the top of the page.

K

Keeping Up Appearances – 8 pm S

The Kennedy Center at 50 – 9 pm F 10/1; 2 am S 10/2

Kevin Belton’s Cookin’ Louisiana – 4:30 pm F

Knit and Crochet Now – 6:30 am S



Back to the top of the page.

L

La Frontera with Pati Jinich – 9 pm F 10/15 & 10/22; 2 am S 10/16 & 10/23; 1 pm SU 10/17 & 10/24

The Laura Flanders Show – 12:30 am T

The Lawrence Welk Show – 7 pm S

Legacy List with Matt Paxton – 3 pm M (begins 10/11)

Let’s Go Luna – 8 am M-F (PMT 10/27)

Lidia’s Kitchen – 4 pm F

Life from Above – 10 pm W (ends 10/13); 3 am TH (ends 10/14)

Live Art: Family – 5 pm W 10/20



Back to the top of the page.

M

Make It Artsy – 4 pm TH

Make48 – 11 am SU

Masterpiece, Baptiste – 10 pm SU (begins 10/17); 3 am M (begins 10/18)

Masterpiece, Grantchester – 9 pm SU; 2 am M; 10 pm TH; 3 am F (begins 10/8)

Mister Rogers’ Neighborhood – 6 am SU

Molly of Denali – 7 am SU-F (PMT 10/29 & 10/31)

MotorWeek – 7:30 am S; 4:30 pm T; 11:30 am SU

Murals of the Holocaust – 4:30 am SU 10/24

My Grandparents’ War – 3 am F (ends 10/1)



Back to the top of the page.

N

Nature – 8 pm W (PMT 10/6 & 10/13); 1 am TH (PMT 10/7 & 10/14); noon SU (PMT 10/3–10/17)

New Scandinavian Cooking – 3:30 pm F

New Tricks – 10 pm S; 2 am & 7 pm SU; midnight M

Nick Cave, Summit Lake: Heard – 10:30 pm F 10/1; 3:30 am S 10/2

Nick Stellino: Storyteller in the Kitchen – 11 am S

No Passport Required – 1 pm S

Nova – 9 pm W; 2 am TH; 5 pm T



Back to the top of the page.

O

Odd Squad – 2:30 pm M-F

One Voice: Songs We Share – 10 pm & 10:30 pm F 10/29; 3 am & 3:30 am S 10/30

Overheard with Evan Smith – 12:30 am W



Back to the top of the page.

P

P. Allen Smith’s Garden Home – 9 am SU

Paint This with Jerry Yarnell – 9:30 am S

Pati’s Mexican Table – 4:30 pm S

PBS NewsHour – 7 pm M-F

PBS NewsHour Weekend – 5:30 pm S

Pinkalicious & Peterrific – 11:30 am M-F

POV – 11 pm S 10/9, 10/23 & 10/30; 3 am SU 10/10, 10/24 & 10/31

Pulling Out All the Stops – 5 am SU 10/3; 5 pm TH 10/21



Back to the top of the page.

Q

Quakers: The Quiet Revolutionaries – 5 am SU 10/31

Quilting Arts – 6 am S



Back to the top of the page.

R

Raising the Future: The Child Care Crisis – 10 pm T 10/12; 3 am W 10/13; 5 pm TH 10/14; 4 am SU 10/17

Ready Jet Go! – 6 am M-F (ends 10/1)

Reconnecting Roots – 12:30 pm S (ends 10/23)

Reel South, Attaché – midnight SU 10/3

Rick Steves’ Europe – 2 pm SU



Back to the top of the page.

S

Samantha Brown’s Places to Love – 4:30 pm W

Sarah’s Weeknight Meals – 10 am S

Secrets of the Dead – 10 pm W (begins 10/20); 3 am TH (begins 10/21); 5 pm SU (begins 10/31

Sesame Street – 11 am M-F (PMT 10/28); 1 pm M-F (PMT 10/21 & 10/29)

The Silent Soldier and the Portrait – 6 pm S 10/2

Simply Ming – 4:30 pm M

Start Up – 12:30 pm S (begins 10/30)

The State of Ohio – 12:30 am S

Step It Up with Steph – 4:30 pm TH

Steven Raichlen’s Project Fire – 3 pm S

Studio C Sessions – 8:30 pm F; 1:30 am S



Back to the top of the page.

T

This Is America & The World – 12:30 am TH

This Old House – 10:30 am SU; 3 pm T; 11:30 am S

Travel Detective – 4 pm T

Travels with Darley – 4 pm W



Back to the top of the page.

U

V

Vaccination from the Misinformation Virus – 5 pm F 10/8; 4:30 am SU 10/10

Voces on PBS – 11 pm S 10/2; 3 am SU 10/3; 10 pm F 10/15; 3 am S 10/16



Back to the top of the page.

W

Wai Lana Yoga – 5:30 am S

Walk Together Children: The 150th Anniversary of the Fisk Jubilee Singers – 1 pm SU 10/10

Walter Tevis: A Writer’s Gambit – 5 pm M 10/11; midnight SU 10/17

Washington Week – 8 pm F; 1 am S; 6 pm SU

Wild Kratts – 7:30 am SU-F (PMT 10/27 & 10/31)

Wild Kratts: Creepy Creatures – 10:30 am TH 10/28

Wild Travels – 3:30 pm W



Back to the top of the page.

X

Xavier Riddle and the Secret Museum – 8:30 am M-F (ends 10/1); 6 am M-F (begins 10/4)
Back to the top of the page.

Y

Your Fantastic Mind – 5 am S



Back to the top of the page.

Z